Gods eenzame zwijgers
Geplaatst door Theo Borgermans op
za 1 sep '07 om 00:05u (Bron: RKnieuws.net)
GENT (RKnieuws.net) –
Het begrip ’eenzaamheid’ klinkt voor de meeste mensen uiterst negatief en beangstigend. Het doet denken aan verlatenheid, verkommering en dood. De kartuizers echter hebben er een heel andere perceptie van: de eenzaamheid is hun levensideaal, hun geluk en hun eigen weg naar God. Ze hebben alles opgegeven om in de woestijnervaring van Jezus te delen en enten zich zo op de oertraditie van de woestijnvaders, die God ook zochten waar niemand anders Hem dacht te vinden: in de levenloze en dorre woestijn.
Het nieuwe boek God eenzame zwijgers De spirtualiteit van de karthuziers, uitgegeven bij Carmelitana in Gent, gaat over de spiritualiteit van de kartuizers. Het graaft naar de diepste spirituele fundamenten waarop deze merkwaardig besloten orde van kluizenaars sinds negen eeuwen is gebouwd: eenzaamheid en stilte, afzondering en eenvoud, contemplatie en gebed, ascese en volharding.
Het geeft een bloemlezing uit de originele geestelijke geschriften van de kartuizertraditie: de brieven van sint Bruno en de eerste kartuizers, het Gewoonteboek en de actuele ordestatuten, de werken van Dyonisius de Kartuizer en getuigenissen van monniken uit de 21ste eeuw. Tal van deze unieke teksten verschenen nooit eerder in het Nederlands.
Om enigszins te begrijpen wat weliswaar onbegrijpelijk is, gaat de auteur met de heilige Bruno en de kartuizers op stap. In de geest beklim je zo het Chartreusegebergte waar het ooit allemaal begon. Je kijkt over de muren van de kloosters en treedt in de kluizen en de harten van de monniken, om het doel te bereiken waarnaar dit eenzame en stille leven voert: God zelf, die spreekt wanneer de kartuizer luistert en zwijgt.
Een kartuizermonnik van La Grande Chartreuse schreef uitzonderlijk het voorwoord van dit boek.
Het boek is verkrijgbaar bij Carmelitana, Burgstraat 92 te 9000 Gent aan de prijs van 19 euro.
Auteur van het boek is Tim Peeters (°1973), priester van het aartsbisdom Mechelen-Brussel. Hij is godsdienstleraar aan het Lemmensinstituut te Leuven en rechter aan de kerkelijke rechtbank van het aartsbisdom.
Het boek is de vrucht van zijn licentiaatthesis over de geschiedenis van de kartuizerorde en zijn persoonlijke ontmoetingen met kartuizermonniken in verschillende Europese kloosters. (tb)
Op You Tube kan je een interview zien met de wijlen prior van de gehele orde, Dom Marcellin Theeuwes, die in Brabantse Rijen geboren was!
https://www.youtube.com/watch?v=z5Pgtdy ... 7&index=15
PS De mens die alleen is, is niet eenzaam. (Solitude is not loneliness)